Zadzwoń (22) 251 23 27

4.98/5 (oceny: 487)

Sprzeglo.com.pl
Wyszukaj auto

Cena koła dwumasowego


Koło dwumasowe to jeden z najbardziej newralgicznych elementów budowy współczesnych aut. Jego zastosowanie jest niemal niezbędne przy budowie nowoczesnych silników osiągających wysokie wartości momentu obrotowego. Nie da się ukryć, że konieczność wymiany tego elementu często przyprawia właścicieli aut o ból głowy, gdyż jego cena jest wysoka. Ceny nowych kół dwumasowych do aut osobowych wahają się od 500 PLN do nawet 7000 PLN.

Od czego zależy cena koła dwumasowego?

Cena koła dwumasowego uzależniona jest od marki i modelu auta. Ciężko jest tutaj jednak wskazać ściśle określoną zależność, jaka reguluje jego wartość. Można pokusić się o stwierdzenie, iż najmniej zapłacimy za sprzęgło z kołem dwumasowym do najbardziej popularnych modeli aut, zaś relatywnie wysokie ceny dotyczą aut mniej znanych. Dość jasna jest wówczas zasada, iż przy większej ilości produkowanych aut, producenci sprzęgieł i kół dwumasowych mogą sobie pozwolić na niską cenę elementów zachowując wysoki poziom produkowanych sztuk.

Najczęściej sprzedawane zestawy sprzęgiełZnajdź koło dwumasowe do Twojej marki samochodu


Jednak reguła ta nie zawsze się sprawdza.

Posłużmy się przykładem rzadziej widywanych na ulicach aut:

Koło dwumasowe do Saab 9-3 2.0 175 KM dla aut wyposażonych w 6-cio biegową skrzynię manualną potrafi kosztować niecałe 800 PLN, podczas gdy cena koła dwumasowego do Mitsubishi Pajero 3.2 DID sięga 4000 PLN. Widzimy tutaj jasno, iż mimo tego, że oba przytoczone przykłady dotyczą mało popularnych aut, to cena koła dwumasowego do auta Saab 9-3 jest nawet niższa od koła dwumasowego do popularnych aut, jakimi są Citroen C5 2.0 HDI (około 1100 PLN), czy VW Passat 2.0 TDI (około 1000 PLN).

Zaś fakt, który dodatkowo zaburza tą zależność jest cena koła dwumasowego do wspomnianego modelu Saab, tyle, że ze skrzynią 5-cio biegową. Takie koło kosztuje około 1800 PLN. Na pytanie klienta, skąd taka różnorodność cenowa i na czym polegają różnice wpływające na cenę tych kół dwumasowych odpowiadamy najczęściej, iż jest to polityka cenowa producenta. Niestety, na nią nie da się wpłynąć, a i w takim przypadku kół dwumasowych nie zastosujemy wzajemnie, z racji różnic budowy części.

Deformacja okładziny tarczy sprzęgłowej
Rys.: Koło dwumasowe - przekrój

Wybrać oryginalną dwumasę czy tańszy zamiennik?

Właściciel auta, w którym awarii uległo koło dwumasowe, często staje przed dylematem wyboru producenta części, rozważając również tańsze zamienniki.

Tak naprawdę, tańszych zamienników kół dwumasowych praktycznie nie ma na rynku. Jest zaledwie kilka modeli aut, do których możemy kupić taki zamiennik, produkowany przez firmę z dalekiego wschodu.

Jednak realnych producentów kół dwumasowych jest zaledwie kilku na świecie. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że linia produkcyjna kół dwumasowych jest bardzo kosztownym przedsięwzięciem oraz to, że rynek kół dwumasowych opanowany jest przez gigantów od lat dostarczających swoje części do fabryk samochodów na całym świecie. Nowo powstałym firmom niezwykle trudno byłoby konkurować z tak potężnymi markami.

Poważna awaria układu sprzęgła
Rys.: Koło dwumasowe

Czy warto kupić części używane lub regenerować koło dwumasowe?

Głównymi globalnymi producentami kół dwumasowych są: LuK, SACHS, VALEO. Jeżeli chcemy znaleźć tańszą alternatywę dla kosztownego w zakupie koła dwumasowego, możemy wziąć pod uwagę części używane lub regenerowane. Temu tematowi poświęciliśmy osobną publikację Sprzeglo dwumasowe – cena, wymiana, regeneracja. W niektórych przypadkach można również dokonać konwersji na zestaw z kołem zamachowym sztywny. Jeśli są Państwo zainteresowani tym tematem, zachęcamy do lektury osobnego artykułu – Sztywne koło zamachowe zamiast dwumasowego. Podczas zakupu części układu sprzęgła i koła dwumasowego należy pamiętać, iż najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie nabycie części takiego producenta, który dostarczał komponenty na pierwszy montaż do fabryk marki naszego samochodu.

Poważna awaria układu sprzęgła
Rys.: Koło dwumasowe


Popularne Dwumasy i zestawy sprzęgła z kołem dwumasowymNajpopularniejsze części w naszym sklepie
cert-image
logo

Chcesz otrzymać bezpłatną ofertę części dedykowaną numerowi VIN Twojego auta? Podaj poniższe dane!

RODZAJ CZĘŚCI*
koło dwumasowe
zestaw sprzęgła
sprzęgło sportowe
tarcza sprzęgła
docisk
łożysko oporowe
wysprzęglik centralny
pompa sprzęgła
siłownik sprzęgła
śruby montażowe

(Opcjonalnie) Jeśli chcesz żebyśmy do Ciebie zadzwonili podaj numer telefonu

(Opcjonalnie) Zamiast numeru VIN załącz zdjęcie dowodu rejestracyjnego:

Wyrażam zgodę na jednorazowe przedstawienie oferty oraz akceptuję politykę prywatności.

Dziękujemy za przesłanie zapytania o ofertę.

Odpowiedzi udzielimy w ciągu 24 godzin po otrzymaniu e-maila.

Zapytaj o produkt

W przypadku pytań o dopasowanie części prosimy podać dane pojazdu: marka, model, silnik oraz nr VIN

* Pole wymagane