Jak używać sprzęgła w samochodzie?


Ekspert radzi jak należy prawidłowo operować sprzęgłem samochodowym.

Prawidłowe operowanie sprzęgłem - Porady Sprzęgło jest jednym z kluczowych podzespołów, jaki pracuje w naszym samochodzie. Ciąży na nim bardzo odpowiedzialne zadanie, które objawia się w przeniesieniu momentu obrotowego z silnika na układ napędowy. Okres sprawnej eksploatacji sprzęgła przewidziany jest w aucie osobowym nawet na 300 tys. km, lecz w znacznej mierze jest on uzależniony od sposobu użytkowania samochodu przez kierowcę.

Największe obciążenia sprzęgła występują podczas jazdy miejskiej. Wówczas tarcza sprzęgła osiąga bardzo wysokie temperatury, przez co jest najbardziej narażona na zużycie.

Współczesne silniki osiągają bardzo wysokie momenty obrotowe. Dotyczy to w szczególnej mierze silników diesla. Sprzęgło jest jednym z newralgicznych punktów aut wyposażonych w jednostki napędowe zasilane olejem napędowym. Nowoczesna technika budowania samochodów pozwoliła na zastąpienie standardowych zestawów sprzęgła (z tłumikiem drgań w tarczy sprzęgłowej) zestawami z kołem dwumasowym. Mimo, iż pozwala to na niwelowanie wszelkich niekomfortowych odczuć z jazdy będących następstwem błędów kierowców dotyczących m.in. szarpania czy gwałtownego ruszania z miejsca, to jednak są to dość delikatne podzespoły, wrażliwe na nieodpowiednie użytkowanie.

Znajdź sprzęgło do Twojej marki samochodu
ALFA ROMEO AUDI BMW CHEVROLET CHRYSLER CITROËN DACIA DAEWOO DAIHATSU FIAT FORD HONDA HYUNDAI ISUZU JAGUAR JEEP KIA LANCIA LAND ROVER LEXUS MAZDA MERCEDES-BENZ MITSUBISHI NISSAN OPEL PEUGEOT PORSCHE RENAULT ROVER SAAB SEAT SKODA SMART SSANGYONG SUBARU SUZUKI TOYOTA VOLVO VW


Jak więc użytkować sprzęgło, aby przyczynić się do jego długotrwałej eksploatacji?

Przede wszystkim, pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniego ułożenia nóg oraz o odpowiednich ruchach podczas jazdy. Trzymajmy nogę na pedale sprzęgła we właściwej pozycji; wciskamy sprzęgło całym ciężarem lewej nogi, sunąc piętą po podłodze. Pięty cały czas powinny znajdować się w styczności z podłogą auta, gdyż, kiedy je odrywamy - nasze ciało nie ma punktu podparcia. To samo tyczy się operowania pozostałymi pedałami –stopę przechylamy tylko pomiędzy pedałami gazu i hamulca, nie odrywając pięty od podłoża. Kiedy zaś nogę obsługującą sprzęgło chcemy odłożyć na podpórkę – przechylamy ją tylko w lewą stronę i opieramy. Nieprawidłowa jest jazda, podczas której lewą nogę trzymamy cały czas opartą bądź uniesioną nieco ponad pedałem sprzęgła. Jazda w tej pozycji na nierównościach spowoduje, iż pedał sprzęgła będzie przez nas nieświadomie minimalnie wciskany, co z kolei może doprowadzić w niedługim czasie do uszkodzenia tarczy sprzęgłowej i usterki w postaci „ślizgania się” sprzęgła.

Należy także unikać jazdy na półsprzęgle, a jeżeli jest to w pesnych momentach niemożliwe (parkowanie, podjazd pod krawężnik itd.), próbujmy minimalizować czas, w którym wciskamy pedał sprzęgła.

Podczas użytkowania auta, należy przybrać ogólną zasadę, iż „im mniej używamy sprzęgła, tym zdrowiej dla naszego auta”. Dlatego także, kiedy czeka nas postój samochodu, wciskajmy sprzęgło pod koniec toczenia się, tuż przed zatrzymaniem.Niektórzy kierowcy posiadają odruch wciskania sprzęgła podczas pokonywania drogi na niskich prędkościach, kiedy biorą pod uwagę ewentualne zatrzymanie się pojazdu. Starajmy się pozbyć podobnych nawyków; sprzęgło wciskajmy tylko wtedy, kiedy pewni jesteśmy tego, iż auto ma zostać zatrzymane. Jeżeli zaś zajdzie potrzeba niespodziewanego zatrzymania, wciskajmy sprzęgło tuż przed wciśnięciem pedału hamulca. Pozwoli nam to dodatkowo oszczędzić ciężkiej pracy naszemu sprzęgłu oraz skrócić do minimum czas reakcji podczas potrzeby gwałtownego użycia gazu na wypadek niebezpieczeństwa na drodze.

Polecane dla Ciebie – zobacz koniecznie:Z kategorii – zobacz również: