Zadzwoń (22) 251 23 27

4.98/5 (oceny: 630)

Sprzeglo.com.pl
Wyszukaj auto

Skrzynia Powershift

Dwusprzęgłowe skrzynie biegów to rozwiązanie, które zdobyła uznanie kierowców ceniących sobie dynamiczną jazdę. Nic dziwnego w tym, że producenci zabiegają o opracowanie jak najbardziej wydajnej konstrukcji dwusprzęgłowej skrzyni biegów umożliwiającej błyskawiczną zmianę biegów i zwiększenie osiągów przy jednoczesnym zmniejszeniu spalania. Jedną z takich konstrukcji jest skrzynia biegów PowerShift opracowana przez firmę Getrag Ford Transmissions.

Zasada działania skrzyni biegów PowerShift

Powershift jest skrzynią biegów składającą się z dwóch mokrych sprzęgieł pracujących niezależnie od siebie. W konstrukcji znajdują się dwa półosiowe wałki - wałek pełny obsługuje biegi nieparzyste oraz wsteczny, podczas gdy wałek drążony - biegi parzyste. Umożliwia to błyskawiczne, prawie że niezauważalne przerzucanie napędu z jednego sprzęgła na drugie.

skrzynia Powershift

Skrzynia biegów powershift

Skrzynie biegów powershift są wyposażone w dwa układy sterujące - elektroniczny i hydrauliczny. Układ hydrauliczny za pomocą pompy płynu hydrauliczneg, wytwarza ciśnienie do sterowania przekładnią automatyczną. Z kolei układ elektroniczny uruchamia zawory doprowadzające ciśnenie hydrauliczne do sprzęgieł i widełek. Zawory te regulują ciśnienie w układzie umożliwając płynność uruchoamienia i pracy sprzęgła.

Nasze sprzęgła do skrzyń PowershiftZastosowanie podwójnego sprzęgła i dwóch układów sterujących, przekładnia wybiera jednocześnie dwa biegi. Jeden z biegów jest włączony w trakcie jazdy, podczas gdy drugi jest wybierany wstępnie i wraz z przyspieszaniem następuje wysprzęglenie aktywnego biegu i natychmiastowe przełączenie napędu na drugie sprzęgło. Ma to ogromny wpływ na płynność i dynamikę, a także zwiększenie komfortu jazdy. Zmniejszeniu ulega też bezwładność przy dodawaniu gazu, którą często można zaobserwować w wypadku tradycyjnych skrzyń automatycznych.

Większość rozwiązań PowerShift to sprzęgła wielotarczowe pracujące w kąpieli olejowej i sterowane hydraulicznie. Przekładnia ta przenosi maksymalny moment obrotowy równy 450Nm. W obiegu olejowym skrzyni stosuje się płyn hydrauliczny Pentosin FFL-4. W niektórych silnikach generujących niewielki moment obrotowy - na przykład w wypadku samochodów miejskich takich jak Ford Fiesta - w miejsce mokrych sprzęgieł zastosowano sprzęgła suche sterowane elektrycznie.

Zalety i wady technologii PowerShift

Skrzynia biegów PowerShift umożliwia przekazywanie mocy bez zakłóceń oraz bez chwilowej utraty momentu obrotowego. Eliminuje to problemy takie jak zbyt wolna reakcja na dodanie gazu czy też opóźniona zmiana i redukcja biegów. Ponadto, producent zapewnia o zmniejszonym aż o 8% zużyciu paliwa w porównaniu z tradycyjną automatyczną skrzynią biegów.

Powershift - Ford

Skrzynie powershift stosowane są w samochodach Ford i Volvo

Jednak jednocześnie koszty produkcji elementu sprawiają, że naprawa lub wymiana skrzyni biegów PowerShift w wypadku usterki może okazać się niemałym wydatkiem. Poprawna eksploatacja sprawi, że skrzynia biegów nie odmówi posłuszeństwa zbyt szybko. Istotna jest regularna wymiana oleju, a także obserwacja koła dwumasowego i modułów sprzęgła oraz wymiana po ich nadmiernym zużyciu.

Nasze bestselery do skrzyń dwusprzęgłowych
cert-image
logo

Chcesz otrzymać bezpłatną ofertę części dedykowaną numerowi VIN Twojego auta? Podaj poniższe dane!

RODZAJ CZĘŚCI*
koło dwumasowe
zestaw sprzęgła
sprzęgło sportowe
tarcza sprzęgła
docisk
łożysko oporowe
wysprzęglik centralny
pompa sprzęgła
siłownik sprzęgła
śruby montażowe

(Opcjonalnie) Jeśli chcesz żebyśmy do Ciebie zadzwonili podaj numer telefonu

(Opcjonalnie) Zamiast numeru VIN załącz zdjęcie dowodu rejestracyjnego:

Wyrażam zgodę na jednorazowe przedstawienie oferty oraz akceptuję politykę prywatności.

Dziękujemy za przesłanie zapytania o ofertę.

Odpowiedzi udzielimy w ciągu 24 godzin po otrzymaniu e-maila.

Zapytaj o produkt

W przypadku pytań o dopasowanie części prosimy podać dane pojazdu: marka, model, silnik oraz nr VIN

* Pole wymagane

Pomyślnie dołączyłeś do programu.