SPRZĘGŁO I KOŁO DWUMASOWE DO AUDI A4 B5 1.9 TDI 90KM (66KW) DIESEL

Marka AUDIWybierz części sprzęgła do Audi A4 B5 1.9 TDI 90KM (01.1995-11.2000):

Sprawdź cenę sprzęgła do Audi A4 B5 1.9 TDI 90KM

Dane techniczne Audi A4 B5 1.9 TDI 90KM

Sprzęgło do Audi A4 B5 1.9 TDI 90KM
Nadwozie: sedan
Lata produkcji: 01.1995-11.2000
Moc: 90 KM / 66 kW
Pojemnośc silnika: 1896 ccm
Rodzaj silnika: olej napędowy
Kod silnika: 1Z, AHU, AHH
Liczba cylindrów: 4
Liczba zaworów na cylinder: 2
Rodzaj napędu: Napęd przednich kół
Układ wtryskowy: Wtrysk bezpożredni


Audi A4 B5 1.9 TDI 90 KM - koło dwumasowe i sprzęgło

Audi A4 to samochód klasy średniej produkowany przez koncern Volkswagena. Generacja B5 była pierwszym modelem oznaczonym tą nazwą, w roku 1995 zastąpiła w ofercie marki Audi 80 B4. Samochód ten dzielił płytę podłogową z Volkswagenem Passatem B5, dostępny był jako czterodrzwiowy sedan lub pięciodrzwiowe kombi. Umieszczony wzdłużnie przed przednią osią silnik napędzał koła przednie lub w przypadku odmiany Quattro - wszystkie cztery koła.

Silnik 1.9 TDI o mocy 90 KM był najsłabszą odmianą tej rodziny diesli koncernu VAG. Pojawił się w ofercie producenta na początku lat 90. Wszystkie silniki 1.9 TDI w tym czasie były to czterocylindrowe turbodoładowane jednostki wysokoprężne o dwóch zaworach na każdy cylinder. W przypadku wariantu 90 KM (o oznaczeniu 1Z, AHU, AHH) zasilanie realizowane było za pośrednictwem pompy rozdzielaczowej. Silnik w tej wersji nie imponował osiągami, jednak odznaczał się prostotą, dużą odpornością na niskiej jakości paliwo, oszczędnością i niezwykłą trwałością, która przeszła wręcz do legendy. 1.9 TDI występował w kilku wariantach mocy, wersje 110 KM różniły się nieznacznie od 90 KM, mocniejsza 115 konna jednostka zasilana była pompowtryskiwaczami.

Audi A4 B5 1.9 TDI 90 KM - objawy zużycia koła dwumasowego

W każdym pojeździe wyposażonym w dwumasowe koło zamachowe objawy zużycia są bardzo podobne, nie ma wyjątkowych objawów dla Audi A4 B5 1.9 TDI. Naszą uwagę powinna zwrócić nietypowe dźwięki dobywające się z okolicy skrzyni biegów, zwykle w formie metalicznych uderzeń, przede wszystkim słyszalne mogą być podczas uruchamiania i gaszenia pojazdu, podczas pracy na biegu jałowym, a głośniejsze podczas próby przyspieszania z niskich prędkości obrotowych. Ponadto podczas ruszania lub przyspieszania z niższych prędkości obrotowych możliwe jest odczuwalne szarpanie, oraz mogą pojawiać się wibracje całego samochodu, odczuwalne mocno na pedale sprzęgła.

Zużycie sprzęgła w Audi A4 B5 1.9 TDI 90 KM - objawy

Przyczyn uszkodzenia sprzęgła może być kilka. Najbardziej drastycznym jest jego spalenie, do którego dochodzi często z powodu zbyt dużego obciążenia pojazdu lub nieumiejętnej jazdy (na tak zwanym półsprzęgle). Spalenie sprzęgła trudno jest przegapić, objawia się nieprzyjemnym gryzącym zapachem wdzierającym się do kabiny. Natomiast najbardziej typową przyczyną zużycia jest po prostu jego eksploatacja. Sprzęgło jest elementem eksploatacyjnym, który z czasem ulega zużyciu. Głównymi objawami dużego zużycia się sprzęgła jest "wysokie branie" (dopiero całkowite odpuszczenie pedału sprzęgła daje zauważalną reakcję pojazdu) i ślizganie się sprzęgła (samochód przyspiesza wolniej niż wskazują na to obroty, sprzęgło nie przenosi całego momentu). Na problemy ze sprzęgłem może wskazywać także drżenie dźwigni zmiany biegów, trudności z wrzuceniem niskich biegów po odpaleniu pojazdu (które nie występują na zgaszonym silniku) lub wyraźny szum, który może oznaczać zużycie łożyska oporowego.

Audi A4 B5 1.9 TDI 90 KM koło dwumasowe i sprzęgło - ceny

Zestawy sprzęgła do tego popularnego silnika nie są drogie, najtańsze zestawy można kupić już za około 300 zł. Oczywiście możemy zdecydować się także na zestawy bardziej renomowanych producentów, które mają także wyższe ceny, najdroższe nawet powyżej 1000 zł.

Koszt koła dwumasowego to także nie jest tak duży wydatek jak w wielu nowszych modelach, w przypadku 1.9 TDI ceny, w zależności od producenta oscylują od 1000 zł do 2000 zł.

Zestaw koła dwumasowego ze sprzęgłem do Audi A4 B5 1.9 TDI 90 KM

Najlepszym z ekonomicznego punktu widzenia rozwiązaniem jest zakup, dostępnych w naszym sklepie, zestawów zawierających wszystkie elementy sprzęgła i dwumasowe koło zamachowe. Zakup takiego zestawu jest tańszy niż w przypadku elementów kupowanych oddzielnie. Ponadto wszystkie te elementy zwykle zużywają się w podobnym czasie, dlatego wymiana ich za jednym razem pozwala zaoszczędzić na "robociźnie", ponieważ jest duże ryzyko, że niewymieniona część ulegnie zużyciu w niedługim czasie i konieczna będzie kolejna wizyta w serwisie. Nowe części gwarantują długotrwałą niezawodność całego układu sprzęgła.


Poniżej znajdziesz najpopularniejsze części dostępne do wybranego samochodu:

Zestaw sprzęgła z kołem do Audi A4 B5 1.9 TDI 90KM
Zestaw sprzęgła do Audi A4 B5 1.9 TDI 90KM

Cena brutto: 329 złInStock
Cena brutto: 339 złInStock
Opinie: 3
Cena brutto: 419 złInStock
Opinie: 4Koło zamachowe / dwumasowe do Audi A4 B5 1.9 TDI 90KM

Cena brutto: 1059 złInStock
Opinie: 2
Cena brutto: 1099 złInStock
Opinie: 4
Cena brutto: 1339 złOutOfStock