SKODA - SZTYWNE KOŁO ZAMIAST DWUMASY

Marka SKODAWybierz model SKODA:

Sprawdź cenę koła jednomasowego do Skody
Zmiana koła dwumasowego na jednomasowe w Skodzie

Skoda jest założonym w 1895 roku czeskim przesiębiorstwem zajmującym się produkcją samochodów osobowych. W 1991 roku Skoda weszła w skład grupy Volkswagen AG. Filozofia marki opiera się na szacunku do środowiska, przemyślanych rozwiązaniach oraz eleganckim designie.

Czy w Skodzie można wymienić dwumasę na koło jednomasowe?

Koło dwumasowe cechuje się szeregiem zalet takich jak płynna jazda w trakcie niskich obrotów silnika a co za tym idzie ograniczenie zużycia paliwa, ponadto dzięki dwumasie zmiana biegów jest wygodniejsza a sama skrzynia biegów jak i jej podzespoły mniej podatne na zużycie. Koło dwumasowe umożliwiła ładniejsze uruchamianie silnika oraz zatrzymywanie samochodu a także tłumi wszelkie hałasy oraz drgania wydobywające się z okolic silnika. Niestety koło dwumasowe to także jeden z najdroższych podzespołów stosowanych we współczesnych samochodach a koszt jego wymiany wraz z kompletnym sprzęgłem sięgać może nawet kilku tysięcy złotych. Użytkownicy diesli często szukają tańszych rozwiązań takich jak zamontowanie używanej dwumasy, co może okazać się bardzo nierozsądne - nigdy nie mamy gwarancji w jakim stanie jest używana część i jak długo nam posłuży. Może okazać się że już po kilku tygodniach/miesiącach używana dwumasa ulegnie zużyciu a kierowca będzie zmuszony dwukrotnie pokryć koszty nie najtańszej robocizny.

Znacznie lepszym sposobem na zredukowanie kosztów wymiany koła dwumasowego jest zamontowanie koła jednomasowego zamiast dwumasowego. Niektóre modele samochodów wyposażone fabrycznie w dwumasę posiadają możliwość zastąpienia jej kołem jednomasowym, stosując specjalny zestaw konwersji na sztywne koło. Warunkiem do przeprowadzenia takiej naprawy jest wymienienie całego kompletu zawierającego sztywne sprzęgło (w postaci docisku sprzęgła, tarczy sprzęgła oraz raczy sprzęgła) a także sztywne koło jednomasowe.

Sztywne koło zamiast dwumasy jest rozwiązaniem stosowanym od stosunkowo niedawna i decyduje się na nie coraz większa ilość właścicieli samochodów. Konwersja z dwumasy na sztywne koło pozwala zaoszczędzić od około 20% do nawet 60% kosztów naprawy. 

Samochody Skoda w których można zamontować sztywne koło zamachowe zamiast dwumasy 

Montaż tzw. „sztywnego koła dwumasowego” zamiast fabrycznie montowanej dwumasy poprzez montaż profesjonalnego zestawu konwersji na koło jednomasowe jest możliwy w następujących modelach samochodów marki Skoda:

  • Octavia - pierwszy model Skody zaprojektowany w całości przez inżynierów grupy Volkswagen. Ta niewielka limuzyna powstała na bazie płyty podłogowej VW A4 PQ 34, na której rok później produkowany zaczął być Volkswagen Golf IV. Pod technicznym względem te dwa samochody są bliźniacze do dnia dzisiejszego. Skoda Octavia produkowana jest od 1996 roku a obecnie w salonach można zakupić jej trzecią generację. Konwersja dwumasy na sztywne koło możliwa jest m.in. w Octaviach z silnikami 2.0 TDI 110 KM, 1.9 TDI 105 KM, 2.0 TDI 140 KM czy 2.0 TDI 16 V 136 KM,
  • Fabia - samochód klasy miejskiej produkowany od 1999 roku, obecnie w salonach sprzedawana jest jej trzecia generacja. Konwersje sprzęgła dwumasowego na jednomasowe przeprowadzimy m.in. w modelach z silnikiem 1.6 TDI 90 KM, 1.9 TDI 105 KM czy 1.6 TDI 75 KM,
  • Suberb - produkowany od 2001 roku przez koncern VW samochód osobowy klasy średniej. Obecnie w sprzedaży oferowana jest trzecia generacja limuzyny. Sztywne koło zamachowe zamiast dwumasy zamontować możemy m.in. w egzemplarzach z silnikami 1.8 T 150 KM, 1.9 TDI 101 KM czy 1.9 TDI 130 KM,
  • Yeti - miejski, osobowy crossover produkowany w latach 2009-2017, zastąpiony modelem Karoq. Konwersje dwumasy na sztywne koło przeprowadzimy w egzemplarzach z silnikiem 2.0 TDI 110 KM.

Kup oryginalne koło jednomasowe do Skody do 50% taniej niż dwumasę. Płatność za pobraniem i aż 30 dni na bezpłatny zwrot. Sprawdź ceny Valeo, Rymec, Statim.

sztywne koło skoda


Popularne części do SKODA


SEAT   <<     SKODA    >>    SUZUKI