Jazda na półsprzęgle – na czym polega?

Jazda na półsprzęgle – na czym polega?

Jazda na półsprzęgle to zjawisko, którego nadużywa wielu kierowców i które sprawia, że okładzina tarczy sprzęgła ściera się szybciej, niż podczas normalnej eksploatacji, a co za tym idzie - sprzęgło zaczyna ślizgać się i wymaga wymiany. O jeździe na półsprzęgle mówi się, kiedy pedał sprzęgła jest zbyt długo załączony podczas ruszania samochodu, bądź podczas zmiany biegów.

Kierowcy często przytrzymują nogę na pedale sprzęgła podczas normalnej jazdy, bez zmiany biegów, czy zatrzymywania, kiedy nie ma potrzeby naciskania sprzęgła i wprawiania tarcz w ruch. Powoduje to, że ścierają się one niepotrzebnie nie przynosząc ani dodatkowego komfortu jazdy, ani nie powodując przyspieszenia auta. Instruktorzy jazdy zwracają również uwagę na fakt, że jazda na półsprzęgle często dotyczy kobiet noszących buty na obcasie.Znajdź sprzęgło do Twojej marki samochodu


Wyjątkowo często obserwuje się jazdę na półsprzęgle w korkach i generalnie w dużych miastach, gdzie kierowcy zmuszeni są często zmieniać biegi i zatrzymywać pojazd na światłach oraz przed przejściami dla pieszych. Należy pamiętać, że u wielu kierowców odruch naciskania na pedał sprzęgła jest niemalże bezwarunkowy. Jeżeli zatem nasze sprzęgło ulega zużyciu podejrzanie szybko warto zastanowić się nad sposobem jazdy i zwrócić uwagę na to, czy nieświadomie nie przytrzymujemy sprzęgła, kiedy nie ma takiej potrzeby.

Warto również wiedzieć, że nawet, jeżeli sprzęgło samochodowe jest silnie eksploatowane i szybko ulega zużyciu – nie wolno zwlekać z wymianą. Ślizgające się sprzęgło może bowiem doprowadzić do uszkodzenia koła zamachowego co w efekcie prowadzi do konieczności poniesienia jeszcze większych kosztów, niż zakup i wymiana kompletnego zestawu sprzęgła.

Polecane dla Ciebie – zobacz koniecznie:Z kategorii – zobacz również:


logo

Chcesz otrzymać bezpłatną ofertę części dedykowaną numerowi VIN Twojego auta? Podaj poniższe dane!

RODZAJ CZĘŚCI
koło dwumasowe
zestaw sprzęgła
sprzęgło sportowe
tarcza sprzęgła
docisk
łożysko oporowe
wysprzęglik centralny
pompa sprzęgła
siłownik sprzęgła
śruby montażowe

(Opcjonalnie) Zamiast numeru VIN załącz zdjęcie dowodu rejestracyjnego:

Akceptuję politykę prywatności serwisu Sprzeglo.com.pl

Wyrażam zgodę na jednorazowe przesłanie oferty na wskazany adres e-mail

Dziękujemy za przesłanie zapytania o ofertę.

Odpowiedzi udzielimy w ciągu 24 godzin po otrzymaniu e-maila.

W koszyku masz:

Jeśli nie jesteś pewien czy będzie pasować do Twojego samochodu to zadzwoń: