Zadzwoń (22) 251 23 27

4.98/5 (oceny: 438)

Sprzeglo.com.pl
Wyszukaj auto

Objawy zużycia koła dwumasowego


Koło dwumasowe to element układu napędowego charakteryzujący się wysoka awaryjnością. Przeciętny przebieg auta, przy którym zachodzi konieczność wymiany koła dwumasowego to 160 000 – 200 000 km. Uszkodzenia zdarzają się również dużo szybciej, nawet przy 60 000 lub 70 000 km.

Decydując się więc na pojazd wyposażony w dwumasę musimy być świadomi, że prędzej czy później będziemy zmuszeni wymienić ją na nową.


Porównanie nowego i uszkodzonego koła

To, jak szybko zużywa się koło dwumasowe zależy od wielu czynników. Na pierwszym miejscu należy tutaj wymienić sytuacje takie jak niewypał silnika na biegu jałowym, jak i podczas jazdy oraz niewypały cylindrów spowodowane między innymi niskim ciśnieniem w jednym z cylindrów. Jeżeli występują problemy przy załączaniu silnika, powstające przy tym wibracje również mogą mieć wpływ na nasze koło dwumasowe. Inne czynniki mające wpływ na koło dwumasowe to również częsta jazda z maksymalną prędkością obrotową silnika oraz bardzo popularna wśród taksówkarzy praktyka oszczędzania paliwa polegająca na jeździe na nieprawidłowym biegu.

Znajdź koło dwumasowe do Twojej marki samochodu
ALFA ROMEOAUDIBMWCHEVROLETCHRYSLERCITROËNDACIADAEWOODAIHATSUFIATFORDHONDAHYUNDAIISUZUJAGUARJEEPKIALANCIALAND ROVERLEXUSMAZDAMERCEDES-BENZMITSUBISHINISSANOPELPEUGEOTPORSCHERENAULTROVERSAABSEATSKODASMARTSSANGYONGSUBARUSUZUKITOYOTAVOLVOVW

Do najczęstszych objawów zużycia koła dwumasowego należą:
 • hałas i stukanie pochodzące z silnika podczas włączania i wyłączania zapłonu
 • drgania wydobywające się z okolic silnika podczas pracy na biegu jałowym, również przenoszone na karoserię (odczuwane drżenie nadwozia)
 • nierówna, przerywana praca silnika
 • wszelkiego rodzaju hałasy i stuki wydobywające się z okolicy skrzyni biegów
 • szarpanie auta przy ruszaniu
 • brak możliwości płynnego ruszenia oraz zmiany biegów

Stan koła dwumasowego można ocenić również po jego wyglądzie. Aby to zrobić należy przyjrzeć się powierzchni roboczej dwumasy, czyli obszarem, którym styka się ono z tarczą sprzęgła. Jeżeli zauważymy na niej zarysowania, pęknięcia lub przebarwienia cieplne prawdopodobnie nadszedł moment wymiany dwumasy. Warto obejrzeć również przekładnię łożyska ślizgowego i pierścień, a także ilość smaru, której nadmierna utrata może wskazywać na przegrzewanie.


Jak zapobiec awarii koła dwumasowego?

Stosując się do kilku poniższych, elementarnych porad związanych z użytkowaniem auta wyposażonego w dwumasowe koło zamachowe możesz przyczynić się do wydłużenia jego żywotności:
 • uruchamiaj i gaś silnik przy wciśniętym pedale sprzęgła,
 • unikaj nadmiernego przeciążenia silnika poruszając się z niską prędkością na wysokich biegach,
 • pamiętaj, że ciągnięcie przyczepy o ładowności większej niż jest w stanie pociągnąć dany model samochodu może przeciążyć koło dwumasowe,
 • wbrew powszechnej opinii, w przypadku awarii, nie  należy pchać auta w celu jego odpalenia,
 • brawurowe ruszanie z miejsca z piskiem opon, gwałtowne puszczanie pedału sprzęgła („strzelanie” ze sprzęgła) obniżają żywotność elementów układu napędowego,
 • jeśli wymieniasz sprzęgło w swoim aucie, zleć warsztatowi wykonywującemu usługę sprawdzenie dodatkowo stanu koła dwumasowego.


Objawy zużycia koła dwumasowego

Warto również pamiętać o tym, że koło dwumasowe jest to element układu napędowego, na którym nie warto oszczędzać. Wielu klientów decyduje się na poddanie zużytego koła dwumasowego regeneracji, jednak należy pamiętać o tym, że podczas regeneracji dwumasy konieczna jest wymiana poszczególnych elementów wewnętrznych koła dwumasowego i tutaj należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy wymieniane części są wysokiej jakości – w przeciwnym razie taka regeneracja wygeneruje wysokie koszty, a koło dwumasowe posłuży nam niewiele dłużej.

Przeczytaj artykuł Regulacja linki sprzęgłaNajczęściej kupowane koła dwumasowe i zestawy
Zestaw sprzęgła z kołem zamachowym sztywnym AISIN OKT-803Koło dwumasowe LuK 415024110Koło dwumasowe LuK 415044110

Sprawdź nasze hity sprzedażyCzęste pytania o kołach dwumasowych

Jak działa dwumasa?
Koło dwumasowe to element układu napędowego samochodu. Ściśle współpracuje ze sprzęgłem i silnikiem. Składa się z kilku części, które pozwalają na bardzo skuteczne tłumienie drgań generowanych przez jednostkę napędową. Dwumas wpływa pozytywnie na komfort jazdy i pozwala bezpiecznie przenieść duże moce generowane przez współczesne silniki.

Artykuł o działaniu koła dwumasowego
Objawy zużycia koła dwumasowego
Zużycie koła dwumasowego najczęściej objawia się niepożądanymi dźwiękami i bardzo silnymi wibracjami podczas jazdy. Może dochodzić również do braku płynności podczas ruszania. Zawsze, gdy wystąpią takie objawy, należy udać się do mechanika w celu weryfikacji uszkodzenia.

Przeczytaj więcej o objawach koła dwumasowego
Ile kosztuje wymiana koła dwumasowego?
Koszt wymiany koła dwumasowego może być bardzo różny w zależności od danego modelu auta. Odpowiednie koło można dobrać za pomocą wyszukiwarki na naszej stronie. Oprócz kosztu części, kierowca musi ponieść koszt wymiany – również jest on zależny od typu samochodu, ale również od wybrandego warsztatu.

Znajdź koło dwumasowe do swojego samochodu
Jak dbać o koło dwumasowe?
Jest kilka metod, aby przedłużyć żywotność koła dwumasowego w aucie. Przede wszystkim należy unikać bardzo agresywnej jazdy. Z drugiej strony, jazda na wysokim biegu z niskimi obrotami silnika również jest szkodliwa – wtedy silnik auta generuje największe drgania. Koło dwumasowe zwykle wytrzymuje dłużej w autach jeżdżących głównie w długich trasach.

Przeczytaj więcej - jak dbać o koło dwumasowe?
Czy regeneracja dwumasy się opłaca?
Jeżeli na rynku dostępne jest nowe koło dwumasowe do danego auta, odradzamy regenerację. Wykonanie regeneracji w prawidłowy sposób jest prawie niemożliwe poza fabryką producenta. Dwumasa zregenerowana w nieodpowiedni sposób może spowodować bardzo duże problemy łącznie z awarią silnika lub skrzyni biegów.Dowiedz się więcej - czy regeneracja dwumasy się opłaca?

cert-image
logo

Chcesz otrzymać bezpłatną ofertę części dedykowaną numerowi VIN Twojego auta? Podaj poniższe dane!

RODZAJ CZĘŚCI*
koło dwumasowe
zestaw sprzęgła
sprzęgło sportowe
tarcza sprzęgła
docisk
łożysko oporowe
wysprzęglik centralny
pompa sprzęgła
siłownik sprzęgła
śruby montażowe

(Opcjonalnie) Jeśli chcesz żebyśmy do Ciebie zadzwonili podaj numer telefonu

(Opcjonalnie) Zamiast numeru VIN załącz zdjęcie dowodu rejestracyjnego:

Wyrażam zgodę na jednorazowe przedstawienie oferty oraz akceptuję politykę prywatności.

Dziękujemy za przesłanie zapytania o ofertę.

Odpowiedzi udzielimy w ciągu 24 godzin po otrzymaniu e-maila.

Zapytaj o produkt

W przypadku pytań o dopasowanie części prosimy podać dane pojazdu: marka, model, silnik oraz nr VIN

* Pole wymagane