Objawy zużycia wysprzęglika sprzęgła

Wysprzęglik sprzęgła – co to jest?

Wysprzęglik sprzęgła to element układu sprzęgła, który pozwala na zmianę biegów. Znajduje się w każdym samochodzie wyposażonym w sprzęgło sterowane hydraulicznie. Jego zasada działania opiera się na ruchu tłoka, który uruchamiając dźwigienkę oddziałuje na docisk sprzęgła i za pomocą sprężyny talerzowej odciąga tarczę sprzęgła (artykuł o tarczy sprzęgła). Prawidłowo działający wysprzęglik to wynik sumaryczny prawidłowej pracy nie tylko samego tłoka wysprzęglika, ale również pompy sprzęgła oraz przewodów hydraulicznych, których awaria przyczynia się to wytworzenia nieprawidłowego ciśnienia w układzie lub jego całkowitego braku.

Objawy zużycia wysprzęglika sprzęgła

Znajdź sprzęgło do Twojej marki samochodu
ALFA ROMEO AUDI BMW CHEVROLET CHRYSLER CITROËN DACIA DAEWOO DAIHATSU FIAT FORD HONDA HYUNDAI ISUZU JAGUAR JEEP KIA LANCIA LAND ROVER LEXUS MAZDA MERCEDES-BENZ MITSUBISHI NISSAN OPEL PEUGEOT PORSCHE RENAULT ROVER SAAB SEAT SKODA SMART SSANGYONG SUBARU SUZUKI TOYOTA VOLVO VW

Uszkodzony wysprzęglik – objawy zużycia

Objawy uszkodzonego wysprzęglika sprzęgła mogą być różne. O ile w przypadku nieszczelnej pompy sprzęgła wyciek występuje w okolicy pedału sprzęgła i jesteśmy w stanie to zauważyć, tak w przypadku wytartego tłoka wysprzęglika wyciek następuje w okolicy skrzyni biegów, czego nie jesteśmy w stanie zauważyć bez zaglądania pod maskę samochodu. Wyciek płynu hydraulicznego z układu sprzęgła daje również inne objawy. Uszkodzenie wysprzęglika i nieszczelność tłoka powoduje przede wszystkim utrudnienia podczas włączania biegów – zwłaszcza pierwszego i wstecznego. Charakterystyczne jest także utrudnione załączanie i rozłączanie pedału sprzęgła, który po wciśnięciu podejrzanie wolno wraca do swojej naturalnej pozycji. Często we współczesnych samochodach, układ wysprzęglania połączony jest z układem hamulcowym. Wtedy awaria jednego z hydraulicznych elementów, np. wysprzęglika, czy przewodów jest wyjątkowo groźna, bo może spowodować utratę możliwości hamowania.

Polecane dla Ciebie – zobacz koniecznie:Z kategorii – zobacz również: