22 251 23 27

8:00-18:00

DZISIAJ TANIEJ

1

1

:

1

1

:

1

1

Z KODEM RABAT30

-30zł

4.98/5 (oceny: 972)

Sprzeglo.com.pl
Wyszukaj auto

Odpowietrzanie sprzęgła - jak odpowietrzyć sprzęgło?

Odpowietrzanie sprzęgła

Zapowietrzenie sprzęgła to stosunkowo częsty problem, który może utrudnić lub nawet uniemożliwić jazdę samochodem. W skrajnych sytuacjach problem ten możne nawet być przyczyną wypadku. Z czego wynika zapowietrzenie sprzęgła i co należy zrobić w takiej sytuacji? Na te pytania odpowiadamy w poniższym tekście.

Odpowietrzanie sprzęgła

Do zapowietrzenia sprzęgła dochodzi przez nieszczelności w układzie hydraulicznym. Jest to niebezpieczna awaria. Może nas ona pozbawić nie tylko sprzęgła, ale także hamulców. Po pojawieniu się objawów zapowietrzenia konieczne jest odpowietrzenie sprzęgła. Oznaczać to będzie bezpośredni kontakt z płynem hamulcowym, który jest stosowany w systemie sprzęgłowym sprzęgieł hydraulicznych samochodów. To trujący środek, dlatego podczas wykonywania naprawy musimy zachować szczególną ostrożność. Przydadzą się rękawice ochronne. Należy uważać, aby płyn nie rozlał się na karoserię samochodu, gdyż powodować to może przyspieszoną korozję nadwozia.

Znajdź sprzęgło do Twojej marki samochodu
ALFA ROMEO AUDI BMW CHEVROLET CHRYSLER CITROËN DACIA DAEWOO DAIHATSU FIAT FORD HONDA HYUNDAI ISUZU JAGUAR JEEP KIA LANCIA LAND ROVER LEXUS MAZDA MERCEDES-BENZ MITSUBISHI NISSAN OPEL PEUGEOT PORSCHE RENAULT ROVER SAAB SEAT SKODA SMART SSANGYONG SUBARU SUZUKI TOYOTA VOLVO VW

Objawy zapowietrzenia sprzęgła

Problemy ze sprzęgłem wynikają nie tylko z usterek mechanicznych samego sprzęgła, dwumasy czy wysprzęglika. Wielu kierowców zadaje sobie pytanie, czy można podciągnąć sprzęgło, aby poprawić jego działanie. Równie baczną uwagę trzeba zwracać na stan przewodów hygraulicznych. "Specjalnego traktowania" wymaga też dopiero co założone, nowe sprzęgło. Świeżo zainstalowane części mogą nie spełniać swojej funkcji przez zapowietrzenie. Najczęstszym objawem, który może wskazywać na konieczność odpowietrzenia sprzęgła jest brak prawidłowego rozłączenia go podczas zmiany biegów. Inne objawy, które świadczyć mogą o konieczności przeprowadzenia tej czynności to brak powrotu pedału sprzęgła do pierwotnej pozycji lub opóźnienie powrotu pedału. Niekiedy też pedał sprzęgła stawia nadmierny opór.

Jak odpowietrzyć sprzęgło?

By odpowietrzyć sprzęgło należy usunąć z układu powietrze. Profesjonalne warsztaty dysponują specjalnym narzędziem, które wytwarza próżnię i w ten sposób usuwa powietrze. Podobne działania można podjąć, gdy zastanawiamy się, jak odpowietrzyć pompę hydrauliczną, która jest kluczowym elementem tego systemu.

Objawy zapowietrzenia sprzęgła

Jak odpowietrzyć sprzęgło hydrauliczne?

Odpowietrzanie sprzęgła hydraulicznego jest podobne do odpowietrzania hamulców. Na początek należy sprawdzić poziom płynu hamulcowego w zbiorniczku i ewentualnie go uzupełnić. Braki w zbiorniczku musiały z czegoś wyniknąć, należy więc poszukać wycieków. Jeśli mimo uzupełnienia poziomu płynu sprzęgło nadal wykazuje objawy zapowietrzenia, niezbędne będzie odpowietrzenie. Trudno wykonać je samodzielnie. Niezbędna jest pomoc przynajmniej jednej osoby. Często pojawia się również pytanie, jaki płyn do pompy sprzęgła będzie najbardziej odpowiedni, aby zapewnić optymalne działanie całego układu?

Odpowiedni płyn do pompy sprzęgła jest kluczowy dla prawidłowego działania całego układu sprzęgła. W większości samochodów stosuje się płyn hamulcowy, który spełnia normy DOT 3, DOT 4 lub DOT 5.1. Wybór konkretnego płynu zależy od specyfikacji producenta pojazdu oraz warunków eksploatacji. Ważne jest, aby regularnie kontrolować poziom i jakość płynu w zbiorniczku, ponieważ z czasem może on tracić swoje właściwości lub ulegać zanieczyszczeniu. Należy unikać mieszania różnych typów płynów i zawsze stosować się do zaleceń producenta pojazdu. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z fachowcem lub serwisem samochodowym.

Odpowietrzanie sprzęgła - sposoby

W profesjonalnym warsztacie samochodowym przeprowadza się podciśnieniowe odpowietrzanie sprzęgła, do którego mechanicy wykorzystują specjalne narzędzie w postaci pompki do odpowietrzania sprzęgła.

Prostszy sposób, który każdy przynajmniej w teorii może wykonać pod domem, przypomina odpowietrzenie hamulców.

  1. Najpierw unosimy samochód - do tego celu wystarczy nam tradycyjny lewarek, nie musimy stosować profesjonalnej platformy z podnośnikiem do unoszenia samochodu. Możemy też skorzystać z kanału samochodowego bądź najazdu.
  2. Następnie demontujemy dolną osłonę silnika.
  3. Kolejna czynność w procesie odpowietrzania sprzęgła to sprawdzenie poziomu płynu hamulcowego w zbiorniczku wyrównawczym, gdyż jest on wspólny dla układu hamulcowego i systemu sprzęgłowego. Jeżeli odnotujemy niski poziom płynu, uzupełniamy zawartość do poziomu maksymalnego. Nie należy przekraczać linii z oznaczeniem "MAX".
  4. Następnie ściągamy gumowe osłony przeciwpyłowe z odpowietrznika na siłowniku sterującym i zacisku hamulcowym przedniego lewego koła. Próbujemy delikatnie sprawdzić, czy odpowietrzniki się obracają.
  5. Do odpowietrznika umieszczonego w zacisku hamulcowym podłączamy przewód i napełniamy go płynem hamulcowym. Aby przewód się napełnił, otwieramy odpowietrznik na zacisku. Wciskamy powoli pedał hamulca i przytrzymujemy go w jednym położeniu - do wykonania tej operacji będzie nam potrzebna pomoc drugiej osoby.
  6. Następnie zamykamy odpowietrznik i zwalniamy pedał hamulca.
  7. Ponownie otwieramy odpowietrznik i powtarzamy czynność do momentu, aż przewód w całości napełni się płynem.
  8. Później zatykamy wężyk palcem, aby zablokować wyciek płynu.
  9. Wsuwamy wolną końcówkę przewodu na odpowietrznik siłownika sprzęgła i odkręcamy obydwa odpowietrzniki.
  10. Wciskamy pedał hamulca i zamykamy znajdujący się na zacisku hamulcowym odpowietrznik. Powtarzamy czynność tak długo, aż znikną pęcherzyki powietrza w zbiorniku wyrównawczym.
  11. Zakręcamy odpowietrzniki i zdejmujemy przewód.
  12. Poziom płynu w zbiorniczku wyrównawczym uzupełniamy do maksymalnego poziomu. Nie przekraczamy linii z oznaczeniem "MAX".
  13. Sprawdzamy sprawność hamulców i działanie pedału sprzęgła.
  14. Montujemy osłonę silnika.
  15. Przeprowadzamy jazdę próbną i sprawdzamy, czy objawy zapowietrzenia sprzęgła ustąpiły.



Znajdź sprzęgło do Twojej marki samochodu



Istnieje też możliwość odpowietrzenia sprzęgła strzykawką. Procedura wygląda w tym wypadku następująco:

  1. Blokujemy sprzęgło w pozycji maksymalnie wyciśniętej.
  2. Napełniamy zbiorniczek płynem hamulcowym do pełna, nie przekraczając linii z oznaczeniem „MAX”.
  3. Zakręcamy zbiorniczek korkiem z założonym na wcisk przezroczystym przewodem.
  4. Podłączamy do przewodu strzykawkę, którą będzie można wtłoczyć do zbiorniczka powietrze.
  5. Drugą strzykawkę z przewodem podłączamy do zaworu odpowietrzającego, tę strzykawkę umieszczamy w pobliżu zbiorniczka płynu hamulcowego, na podobnej wysokości.
  6. Otwieramy zawór odpowietrzający.
  7. Wciskamy tłok strzykawki podłączonej do zbiorniczka.
  8. Po napełnieniu pustej strzykawki w ¾ zamykamy zawór odpowietrzający.

Jeżeli w tym czasie w napełnianej strzykawce nadal były widoczne bąbelki powietrza, to należy powtórzyć procedurę. Jeśli leciał tylko płyn, to można przejść dalej. Drugi etap odpowietrzania sprzęgła jest podobny do pierwszego:

  1. Podłączamy strzykawki jak poprzednio, przy czym strzykawka podpięta do zaworu odpowietrzającego powinna mieć wciśnięty tłok.
  2. Wciskamy tłok strzykawki podłączonej do zbiornika płynu hydraulicznego.
  3. Po dwóch sekundach otwieramy zawór odpowietrzający.
  4. Obserwujemy napełnianie się drugiej strzykawki, przytrzymując jej tłok i pilnując, by nie wyskoczył ze strzykawki.
  5. Po napełnieniu się strzykawki zmieniamy kierunek pompowania.
  6. Strzykawka podłączona do zbiornika z płynem powinna wypełnić się powietrzem.

Procedurę należy powtórzyć trzy razy.

Procedura odpowietrzenia sprzęgła jest mimo wszystko dość skomplikowana i trudno wykonać ją samemu. Jeśli brakuje nam wiedzy, doświadczenia, narzędzi i pomocnej pary rąk, to najlepiej zwrócić się do profesjonalnego warsztatu samochodowego. Dobry warsztat wykona tę procedurę z pewnością szybciej i w sposób gwarantujący nasze bezpieczeństwo w czasie dalszej eksploatacji samochodu.

Czytaj także:

Regulacja i wymiana linki sprzęgła

Jak sprawdzić sprzęgło?

Dlaczego sprzęgło skrzypi i jak to naprawić?

Jak zapobiegać przedwczesnemu zużywaniu się sprzęgła?

Budowa sprzęgła samochodowego

Regulacja sprzęgła

Jak używać sprzęgła w samochodzie?

Sprzęgła w samochodzie

Objawy zużycia oraz wymiana docisku sprzęgła



Najczęściej sprzedawane zestawy sprzęgieł



Wysprzęglik - objawy awarii






cert-image
logo

Chcesz otrzymać bezpłatną ofertę części
dedykowaną numerowi VIN Twojego auta?

WYPEŁNIJ FORMULARZ

LUB

załącz zdjęcie dowodu rejestracyjnego pojazdu

Rodzaj części
koło dwumasowe
zestaw sprzęgła
sprzęgło sportowe
tarcza sprzęgła
docisk
łożysko oporowe
wysprzęglik centralny
pompa sprzęgła
siłownik sprzęgła
śruby montażowe

Wyrażam zgodę na jednorazowe przedstawienie oferty oraz akceptuję politykę prywatności.

Dziękujemy za wysłanie formularza.

Odpowiedź otrzymasz w ciągu 24 godzin!

Zapytaj o produkt

W przypadku pytań o dopasowanie części prosimy podać dane pojazdu: marka, model, silnik oraz nr VIN

* Pole wymagane

Pomyślnie dołączyłeś do programu.