DZIŚ TWOJE ZAMÓWIENIA TANIEJ

1

1

:

1

1

:

1

1

Z KODEM: RABAT30

-30zł

Zadzwoń (22) 251 23 27

4.98/5 (oceny: 752)

Sprzeglo.com.pl
Wyszukaj auto

Uszkodzona dwumasa - czy można jeździć?

Wielu kierowców zastanawia się, czy można jeździć z uszkodzoną dwumasą? Jeśli do awarii koła dwumasowego dojdzie w trasie, a objawem będzie tylko zwiększony hałas i delikatne szarpanie - spokojnie można przejechać jeszcze kilkadziesiąt lub nawet kilkaset kilometrów. Należy jednak pamiętać, aby delikatniej obchodzić się z pedałem gazu, by nie doprowadzać do większych przeciążeń. Jednak zaraz po powrocie z trasy należy udać się do mechanika na dokładną diagnozę.

nowe koło dwumasowe
Nowe koło dwumasowe

Diagnostyka objawów uszkodzonej dwumasy

Trzeba pamiętać, że objawy jakie daje uszkodzona dwumasa mogą być podobne do objawów awarii innych elementów - np. świec lub cewek wysokiego napięcia w silniku benzynowym lub też wtryskiwaczy w silnikach wysokoprężnych. Po prostu gdy z jakiegoś powodu któryś z cylindrów "nie pali" czyli ma "wypadanie zapłonów" objawy mogą być bardzo zbliżone do uszkodzonego koła dwumasowego. Z tego też powodu konieczna jest diagnostyka w zaufanym warsztacie samochodowym. Tak na prawdę jednoznaczne określenie czy dwumasa jest uszkodzona, czy też nie, jest możliwe dopiero po zdemontowaniu elementu.
Jeśli jednak przebieg Twojego samochodu zbliża się do 200 000 km, należy się spodziewać, że z dużym prawdopodobieństwem to właśnie dwumasa kończy swoje życie.

Wymień koło dwumasowe jak najszybciej

Czy można jeździć z uszkodzonym kołem dwumasowym dłużej? Zalecamy możliwie jak najszybciej wymienić ten element wraz z zestawem sprzęgła. Uszkodzona dwumasa lub też sprzęgło powodują dużo szybsze zużywanie się skrzyni biegów oraz dalszych części układu przeniesienia napędu. Długotrwałe używanie samochodu z niesprawnym dwumasowym kołem zamachowym może nawet doprowadzić do awarii skrzyni biegów. Poza tym, należy dodać, że silnik będzie pracował nie optymalnie i spalał więcej paliwa.

Rekomendujemy wymianę koła dwumasowego razem z zestawem sprzęgła. Po pierwsze - wszystkie elementy sprzęgła oraz dwumasa zużywają się w miarę równomiernie. A więc jeśli doszło do uszkodzenia jednego z elementów pozostałe też z pewnością nadają się do wymiany. Pozwoli to zaoszczędzić na robociźnie która w przypadku wymiany sprzęgła lub dwumasy jest dość kosztowna. Wystarczy zapłacić raz za dobrze wykonaną pracę i mieć problem z głowy na przynajmniej następne 150 tys kilometrów. Po drugie - zakup koła dwumasowego w zestawie ze sprzęgłem, zwykle jest tańszy niż kupowanie tych elementów osobno.

Zestawy sprzęgła z kołem dwumasowymWymiana dwumasy to spory wydatek - jest alternatywa

Co jednak, jeśli awaria Cię zaskoczyła i nie jesteś planowałeś większych wydatków? A może Twój samochód ma już swoje lata i po prostu nie chcesz inwestować w niego większych pieniędzy? Alternatywą do wymiany koła dwumasowego jest specjalny zestaw konwersji na koło sztywne. Zestaw ten zawiera sztywne koło zamachowe, specjalnie zmodyfikowaną tarczę sprzęgła która zawiera tłumiki drgań skrętnych (lub kilka specjalnych tarcz sprzęgła) oraz docisk sprzęgła. Opcjonalnie w zestawach do różnych samochodów możemy znaleźć też łożysko oporowe, siłownik sprzęgła lub wysprzęglik centralny oraz zestaw śrub montażowych.

Zestawy konwersji na sztywne kołoZestaw ze sztywnym kołem zamachowym jest tańszy w zakupie, ale również później w eksploatacji, ponieważ w przyszłości nie trzeba będzie wymieniać koła zamachowego - wystarczy wymiana tarczy sprzęgła i docisku.

Więcej na temat sztywnego koła zamachowego zamiast dwumasy przeczytasz tu.

wielotarczowe sprzęgło w zestawie konwersji na sztywne koło zamachowe
Wielotarczowe sprzęgło w zestawie konwersji na sztywne koło zamachowe

Podsumowując - czy można jeździć z uszkodzoną dwumasą?

Dopuszczalne jest przejechanie kilkudziesięciu - maksymalnie kilkuset kilometrów z objawami uszkodzonego koła dwumasowego - jeśli jesteśmy w trasie. Jednak gdy tylko mamy dostęp do mechanika, należy udać się do warsztatu w celu dokładnej diagnozy i usunięcia usterki!

Najpopularniejsze koła dwumasowe w naszym sklepie
cert-image
logo

Chcesz otrzymać bezpłatną ofertę części dedykowaną numerowi VIN Twojego auta? Podaj poniższe dane!

RODZAJ CZĘŚCI*
koło dwumasowe
zestaw sprzęgła
sprzęgło sportowe
tarcza sprzęgła
docisk
łożysko oporowe
wysprzęglik centralny
pompa sprzęgła
siłownik sprzęgła
śruby montażowe

(Opcjonalnie) Jeśli chcesz żebyśmy do Ciebie zadzwonili podaj numer telefonu

(Opcjonalnie) Zamiast numeru VIN załącz zdjęcie dowodu rejestracyjnego:

Wyrażam zgodę na jednorazowe przedstawienie oferty oraz akceptuję politykę prywatności.

Dziękujemy za przesłanie zapytania o ofertę.

Odpowiedzi udzielimy w ciągu 24 godzin po otrzymaniu e-maila.

Zapytaj o produkt

W przypadku pytań o dopasowanie części prosimy podać dane pojazdu: marka, model, silnik oraz nr VIN

* Pole wymagane

Pomyślnie dołączyłeś do programu.