DZIŚ TWOJE ZAMÓWIENIA TANIEJ

1

1

:

1

1

:

1

1

Z KODEM: RABAT30

-30zł

Zadzwoń (22) 251 23 27

4.98/5 (oceny: 752)

Sprzeglo.com.pl
Wyszukaj auto

Siłownik sprzęgła - działanie i objawy awarii

Co to jest siłownik sprzęgła? Jest to element hydraulicznego sterowania sprzęgłem. Siłownik, pod wpływem ciśnienia płynu hydraulicznego naciska na łożysko oporowe, które z kolei wywiera nacisk na docisk sprzęgła i dzięki temu możliwe jest rozdzielenie napędu. Istnieją jeszcze dwa inne popularne rozwiązania techniczne które można spotkać we współczesnych samochodach. Zamiast siłownika sprzęgła w nowszych samochodach stosowany jest wysprzęglik centralny. Wysprzęglik to siłownik sprzęgła zintegrowany z łożyskiem oporowym. To rozwiązanie jest trwalsze i bardziej kompaktowe Zasada działania jest identyczna. W starszych samochodach - gdzie sprzęgło jest sterowane linką sprzęgła - nie ma układu hydraulicznego. Linka wprawia w ruch łapę sprzęgła a ta naciska na łożysko oporowe.

Wróćmy jednak do siłownika sprzęgła. Jest to bardzo ważny element sprzęgła. Gdy siłownik jest uszkodzony, sprzęgło przestaje działać poprawnie, a z czasem może przestać działać w ogóle. Najczęstszą przyczyną awarii siłownika sprzęgła jest rozszczelnienie i wyciek. Siłownik jest elementem eksploatacyjnym a to oznacza, że w miarę używania ulega zużyciu. Nie należy lekceważyć wycieku s siłownika ani żadnego innego elementu sprzęgła. Spadek ciśnienia w układzie hydraulicznym, nie dość, że z pewnością zablokuje działanie sprzęgła, to jeszcze może wpłynąć na skuteczność hamowania. W wielu samochodach układ hydrauliczny sprzęgła oraz układ hamulcowy są połączone.

Siłownik sprzęgła do Opla Frontery A 2.0
Siłownik sprzęgła do Opla Frontery 2.0

Objawy uszkodzenia siłownika sprzęgła

Gdy uszkodzony jest siłownik sprzęgła może wystąpić kilka różnych objawów. Jednym z potencjalnych objawów jest twarde sprzęgło, które bardzo trudno wcisnąć. Innym objawem jest wpadające sprzęgło, które nie chce odbić od podłogi. W jeszcze innym przypadku, po wciśnięciu sprzęgła, napęd nie jest rozłączany - a więc nie można ruszyć ani zmieniać biegów. Objawy na początku mogą występować sporadycznie a z czasem się nasilać aż do kompletnego unieruchomienia samochodu. Warto jednak zaznaczyć, że nie da się jednoznacznie określić, czy uszkodzeniu uległ siłownik, czy też inny element układu hydraulicznego jak pompa sprzęgła lub przewody. Uszkodzenie pompy można zdiagnozować na przykład gdy zaobserwujemy wyciek płynu na dywaniku pod pedałem sprzęgła.
Siłownik sprzęgła SACHS do Smarta Fortwo
Siłownik sprzęgła SACHS do Smarta Fortwo

Jednak za każdym razem, należy przeprowadzić diagnozę usterki w profesjonalnym warsztacie mechanicznym.

Koszt wymiany siłownika sprzęgła

Na koszt wymiany siłownika składa się zakup siłownika (od kilkudziesięciu do kilkuset złotych) oraz robocizna. O ile cenę siłownika można łatwo sprawdzić w internecie, to koszt robocizny nie jest taki oczywisty. Dużo zależy od modelu samochodu i silnika. W niektórych przypadkach konieczny będzie demontaż skrzyni biegów, a więc koszt robocizny będzie porównywalny z wymianą kompletu sprzęgła. Odłączenie skrzyni biegów jest też konieczne gdy zastosowany jest wysprzęglik centralny (CSC). W większości wypadków jednak wymiana zwykłego siłownika jest dość prosta i wymaga zdemontowania tylko kilku elementów. Siłownik należy odkręcić od skrzyni po uprzednim odpięciu przewodów hydraulicznych. Po montażu nowego siłownika i podłączeniu hydrauliki należy jeszcze odpowietrzyć układ.

Więcej o wymianie siłownika / wysprzęglika, możesz przeczytać tutaj.

Znajdź siłownik sprzęgła do swojego samochodu w naszym sklepie internetowym

Popularne Siłowniki sprzęgła w naszym sklepie
cert-image
logo

Chcesz otrzymać bezpłatną ofertę części dedykowaną numerowi VIN Twojego auta? Podaj poniższe dane!

RODZAJ CZĘŚCI*
koło dwumasowe
zestaw sprzęgła
sprzęgło sportowe
tarcza sprzęgła
docisk
łożysko oporowe
wysprzęglik centralny
pompa sprzęgła
siłownik sprzęgła
śruby montażowe

(Opcjonalnie) Jeśli chcesz żebyśmy do Ciebie zadzwonili podaj numer telefonu

(Opcjonalnie) Zamiast numeru VIN załącz zdjęcie dowodu rejestracyjnego:

Wyrażam zgodę na jednorazowe przedstawienie oferty oraz akceptuję politykę prywatności.

Dziękujemy za przesłanie zapytania o ofertę.

Odpowiedzi udzielimy w ciągu 24 godzin po otrzymaniu e-maila.

Zapytaj o produkt

W przypadku pytań o dopasowanie części prosimy podać dane pojazdu: marka, model, silnik oraz nr VIN

* Pole wymagane

Pomyślnie dołączyłeś do programu.